13.03.2014 Tüm Haberler
GAİB’TEN 5. HALI DESEN TASARIM YARIŞMASI

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) tarafından halı sektörüne özgün tasarımlar kazandırmak ve bu tasarımları üretim alanına aktarmak amacıyla düzenlenen ‘5. Halı Desen Tasarım Yarışması’ kapsamında başvuru süreci başladı.

Yarışmaya her yıl daha fazla nitelikli katılımın olduğunu söyleyen GAHİB Yönetim Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, “Gelenekselleşen ve bu yıl beşincisi düzenlenecek yarışmamıza tüm genç tasarımcıları davet ediyoruz” dedi.
Yarışma, makine halısı sektörüne yönelik olarak özgün tasarımların ortaya çıkarılması, özgür düşünce ve sanatsal yaratıcılığın üretim alanına aktarılması, üniversite-sanayi işbirliğine katkıda bulunulması gibi amaçlarla 2009 yılından itibaren her yıl düzenleniyor.
Konuya ilişkin açıklama yapan Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, “Gaziantep, son yıllarda yaptığı önemli yatırımlar ve kapasite artırımı ile makine halısı üretiminde dünya çapındaki en önemli üretim merkezi haline gelmiştir. Makine halısı sektörü, katma değeri yüksek, özgün ve kaliteli ürünler üretmeyi ve uluslararası rekabet gücünü sürdürmeyi hedeflemektedir. Firmalarımızın sahip olduğu uluslararası rekabet avantajlarını koruyabilmeleri açısından yeni ve özgün koleksiyonların oluşturulması, müşterilerin beğeni ve tercihlerine doğru ve zamanında cevap verilebilmesi, büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.


HALI DESEN TASARIMI VE UYGULAMASI SEKTÖRÜN ÖNEMLİ BİR İHTİYACI
Birlik olarak, sektörün önemli ihtiyaçlarından biri olan halı desen tasarımı ve uygulaması alanında insan kaynağı kapasitesini yükseltmek ve istihdam edilecek tasarımcıların yetiştirilmesini sağlamak amacıyla farklı çalışmalar yürüttüklerini belirten Kaplan, “Bu kapsamda her yıl, Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu ile işbirliği halinde Halı Desen Tasarım Yarışması düzenlemekteyiz. Her yıl daha fazla ve nitelikli katılımın olduğu yarışmaya bir önceki yıl Türkiye’nin farklı şehirlerinden toplam 233 başvuru alınmıştır. Artık gelenekselleşen ve bu yıl beşincisi düzenlenecek Halı Desen Tasarım Yarışması’na tüm genç tasarımcıları davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
SON BAŞVURU TARİHİ 2 MAYIS 2014
Yarışma kapsamında alınan başvurular Güzel Sanatlar Fakültelerinden akademisyenler ve sektörün önde gelen firma temsilcilerinden oluşan seçkin bir jüri tarafından değerlendirilecek ve ilk 20’ye giren tasarımlar, eser sahibinin gözetiminde, yarışmaya destek olan firmaların fabrikalarında dokunacak. Nihai değerlendirme sonrasında ilk beşe giren eser sahiplerine GAHİB tarafından çeşitli ödüller verilecektir. 2 Mayıs 2014 tarihine kadar başvuru kabulü yapılacak olan yarışma ile ilgili bilgi almak ve başvuru yapmak için yarışmaya ait www.tasarlayindokuyalim.org internet sitesi ziyaret edilebilir.


 
Copyright Halıcılar Odası 2015 - Tüm Hakları Saklıdır...